Muzeul Viticulturi şi Pomiculturii din Goleşti – sinteză a unor vechi tradiţii

Muzeul Viticulturii şi Pomiculturii din Goleşti este locaţia inspirată pentru o evadare de weekend tomnatic. Se vizitează în tihnă,la ceas de amiază scăldată în cromatică caldă, cu poftă de sesiuni foto interminabile.

Începe cu lecţia de istorie a Curţii Goleştilor şi continuă cu o plimbare liniştită prin unul din cele mai frumoase muzee ale satului românesc. Muzeul în aer liber a fost înfiinţat în anul 1966 şi se întinde pe o suprafaţă de aproximativ 14 hectare.

Aici a fost creat şi sintetizat un sat românesc ce întruneşte peste 35 de ansambluri gospodăreşti de secol XIX din principalele regiuni istorice ale ţării. Pentru a reda cât mai bine lumea satului, au fost amplasate pe lângă case şi anexele care aveau diverse utilizări în viaţa de zi cu zi.

Numărul anexelor variază, ajungând chiar şi la 7 dependinţe pentru o gospadarie, aşezarea lor şi a caselor făcându-se conform planurile originale ale gospodăriilor.

Nu puteau lipsi elementele specifice satului românesc : Primăria, Hanul, Şcoala şi Biserica.

Deşi fiecare casă este complet mobilată şi utilată,la momentul vizitei noastre(2012), nu am reuşit să vedem niciun interior. Vom insista mai mult data viitoare:)

Muzeul Viticulturii şi Pomiculturii este un muzeu activ: aici se organizează evenimente pentru elevi (Şcoala Altfel), conferinţe internaţionale, tabere de creaţie. În cadrul muzeului, copii pot face echitaţie, se pot juca în locurile special amenajate, pot admira animalele domestice din unele gospodării…este un loc viu, cu o identitate, o poveste şi cu un farmec autentic.

Este un muzeu al identităţii naţionale, putând fi considerat o mică Românie. Prin profilul tematic abordat de muzeu, se poate spune că acesta este unic în lume.

Ansamblu viticol temporar. În centru lui se află o pimniţa din Curtişoara.

Biserica din Drăguţeşti-Cotmeana – Argeş

Troiţa din Cuca – Argeş

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bordei din Castranova – Dolj

Gospodărie Viticolă Ostrov – Dobrogea

Primăria Hârseşti – Argeş

Conac de deal cu etaj – Bălăneşti – Gorj

Casa de viticultor din Glăvile, Drăgăşani – Vâlcea

Pimniţă – Dragodana – Dâmboviţa

Acoperiş cu şiţă

Şcoală din Comăneşti – Valea Trotuşului (Buzău)

Gospodărie viticolă Ştefăneşti – Argeş

                 

Gospodărie pomi-viticolă – Teleorman

Gospodărie pomi-viticolă – Vălenii de Munte – Prahova

Casă de pomicultor din Chiojdu

Han de răscruce din Poseşti – Prahova

Casa din Jariştea – Vrancea

Colecţie de butoaie

Gospodărie pomicolă din Muscel

Casă din Davidesti – Argeş

 

Casă din Vultureşti

Porţi din lemn

Spaţiu dedicat poneilor

 


Dacă ţi-a plăcut și ţi s-a părut util, te aștept și pe Facebook să ne imprietenim 🙂

 

 

 

Publicitate

3 gânduri despre „Muzeul Viticulturi şi Pomiculturii din Goleşti – sinteză a unor vechi tradiţii

  1. Pingback: Muzeul Goleşti – locul unde tradiţia şi istoria se îmbină perfect | Jurnal de Hoinar

  2. Pingback: Vila Florica – leagănul dinastiei Brătienilor | Jurnal de Hoinar

  3. Pingback: De când extrasezonul a devenit noua modă în turismul românesc? | Jurnal de Hoinar

Lasă un răspuns

Te rog autentifică-te folosind una dintre aceste metode pentru a publica un comentariu:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s